24/7 Telefon (0242) 316 55 72
info@agartagroup.com Etiler, 829. Sk. A Plaza No. 3/B1, 07010 Muratpaşa/Antalya

Madeni Yağların Sınıflandırılması

Madeni yağ içerdiği kimyasallar ve katkı maddelerine göre, “Mineral Baz Yağlar” ve “Sentetik Baz Yağlar” olarak iki farklı grupta sınıflandırılır.

Mineral Baz Yağlar

Kimyasal yapıları ve yağlara kattıkları özellikleri bakımından 3 grupta incelemek mümkündür.

1. Alifatikler :

Molekül yapılarında, çeşitli atomların birbirlerine kovalent olarak bağlanması sonucu oluşmuş, düz veya zincirli bir şeklinde iskelet içeren organik bileşik ve türevleridir.

     – Parafinik :

Parafinik yağlar, hydrocracking süreç veya ekstraksiyon yöntemi yoluyla rafine edilir. Yüksek parlama noktaları, düşük volatilite, iyi renk kararlılığı gösterirler. Bu yağlar özellikleri bakımından istikrar gerektiren yüksek ısı ortamlarında ve düşük renk gerektiren uygulamalar için oldukça iyi bir seçenektir.

     – Naftanik :

Naftanik yağların madeni yağ seçenekleri arasında yaygın olarak kullanılan uygulama seçenekleri vardır. Geniş bir viskozite aralığına sahip olan bu yağın aynı zamanda flaş, geri ödeme gücü ve renk rafine özelliğini barındırır.

2.  Aromatikler :

Parafinik yağ üretiminde, aromatik çıkarılması sonucu aromatik yağlar elde edilir. Koyu renge, düşük anilin noktalarına, nispeten yüksek parlama noktalarına ve yüksek aromatik içeriğe sahiptir. Aromatik yağlar, madeni yağ endüstrisinde geri ödeme gücü bir ölçüde yüksek yumuşama için istenen veya akışkanlaştırıcı etkisinin olduğu normal uygulamalarda kullanılır.

3. Alifatik ve Aromatik :

Kusursuz bir şekilde üretilen parçaların yüzeylerinde dahi tam bir parlaklık ve pürüzsüzlük sağlamak mümkün değildir. Bu nedenle parçaların parlak ve düzgün olması için mutlaka madeni yağ kullanılmalıdır.

MADENİ YAĞ TEKNİK TABLO          MİNERAL YAĞLAR SHC (PAO) POLİGLİKOLLER
Yoğunluk (g/ml) 20°C’de 0,9 0,8…0,9 0,9…1,1
Viskozite Index (VI) 80…100 100…130 150…270
Donma Noktası (°C) -40…-10 -40…-25 -56…-23
Alevlenme Noktası (°C) < 250 < 250 150…300
Oksidasyon Dayanımı Orta İyi İyi
Isıl Dayanım Orta İyi İyi
Yağlama Kabiliyeti İyi İyi Çok İyi
Sızdırmazlık Elemanları Uyumu İyi Orta İyi

Alifatik bileşikler alkan, alken, alkin veya bunların türevleri gibi reaksiyon gösteren araçlara verilen isimdir. Aromatik bileşikler ise benzen türevleri veya benzen heterosiklik gibi bileşenlerdir.

Not: Oksidasyon yağın çamurlaşmaya başlaması anlamına gelir. Madeni yağ oksidasyon göstermeye başlamışsa mutlaka değiştirilmelidir.

Sentetik Baz Yağlar

Mineral esaslı baz yağlarının özellikleri, ham petrolün gösterdiği yapısal özellikleri ile sınırlandırılır. Aynı zamanda son yıllarda dünyada çapında petrol üretiminin azalmasına bağlı olarak petrol fiyatlarındaki hızlı artış görülür.

Günümüzde hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak çok daha zor şartlarda çalışabilecek yağlara gereksinim duyulur. Bu nedenle de sentetik madeni yağ kullanılması ile ilgili çalışmalar her geçen gün hızla artmaktadır.

Sentetik Yağlar Nasıl Elde Edilir?

Petrol esaslı olmayan kimyasal sentez yöntemleri sonucu sentetik yağlar elde edilir. Bu aşamada kimyasal proses kullanılarak sentetik bir yapı meydana gelecek şekilde hidrokarbon moleküller şekil ve boyut açısından birbirlerinin benzerleri olacak biçimde tasarlanırlar.

Sentetik yağların yapısı özenle düzenlenmektedir. Bu sayede sürtünme seviyesi minimuma indirilir, sıcaklı düşürülür, aşınma azaltılır ve enerji tasarrufu maksimum seviyeye çıkartılır. Tüm bu özellikleri sayesinde madeni yağ içerisinde yer alan sentetik yağlar üstün özellikleri ile tercih edilir.

Düşük sıcaklıklarda kolay akarlar ve yüksek sıcaklıklarda da incelmezler. Oksidasyon özelliklerinin yüksek olması ve ısıl mukavemetleri sayesinde makinelerin kullanım ömrünü önemli ölçüde uzatırlar.

Sentetik yağlar laboratuvar ortamında özel bir teknoloji kullanılarak üretilirler. Madeni yağ türevlerinden biri olan mineral yağlara oranla çok daha yüksek ve düşük sıcaklıklara karşı dayanıklıdırlar. Aynı zamanda yüksek basınç ortamlarında da kusursuz çalışırlar.

Başlıca Sentetik Baz Yağları

  • (PAO)
  • Alkali Aromatik
  • Alifatik Diester
  • Polyolester
  • Polybutenes
  • Phosphate Ester
  • Polyalkenglycol

Madeni yağ bünyesinde yer alan sentetik yağlar, hammaddeleri bakımından ve üretimlerinde yüksek teknoloji kullanılması nedeniyle maliyeti oldukça yüksek olan ürünlerdir. Bu nedenle de sentetik yağlar madeni yağlar ile kıyaslandığında biraz daha pahalıdır. Böylece madeni yağ fiyatları üretimlerinde kullanılan malzemeler bakımından değişiklik gösterir.