24/7 Telefon (0242) 316 55 72
info@agartagroup.com Etiler, 829. Sk. A Plaza No. 3/B1, 07010 Muratpaşa/Antalya

Service Details

Mermer Ticareti

Maden ocaklarından elde ettiğimiz her tür mermer ile siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını kaliteli ve satış sonrası hizmet anlayışımızda karşılamaktayız.

  • Kaliteli
  • Güvenli
  • Profesyonel
  • agarta group Kalitesi
  • Hizmet Sonrası Teknik Destek

Complete Service Offer Details:

Agarta Group olarak hizmet kollarımız arasında yer alan maden ve madencilik, firmamızda öne çıkan hizmetlerden biridir. Madencilik sektöründe eksperlik ve danışmanlık hizmeti ve maden ocağı işletmesinin yanı sıra mermer alım/satımı hizmeti de sunmaktayız.

Türkiye’nin birçok ilinde kurduğumuz maden ocaklarından elde ettiğimiz her tür mermer ile siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını kaliteli ve satış sonrası hizmet anlayışımızda karşılamaktayız.

Mermer nedir?

Mermer, metamorfik hareketlerin zamanla oluşturduğu kireçtaşının ısı ve basınca maruz kalmasıyla oluşur. Çoğunlukla mineral kalsitten (CaCO 3) oluşmakta ve genellikle kil mineralleri, mikalar, kuvars , pirit , demir oksitler ve grafit gibi diğer mineralleri de içerir . Metamorfizmanın koşulları altında kireç taşındaki kalsit, birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinin bir kütlesi olan bir kaya oluşturmak üzere yeniden kristalleşir.

Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mikroskop altında incelendiğinde, birbirine iyice kenetlenmiş “Kalsit Kristallerinden oluştuğu görülür.

Mermer Tarihler boyunca bir çok mimaride kullanılmış ve Osmanlıdan bize kalan bir Tarihtir.

Şu an mermer yerine kullanılabilecek ne kadar taş çıkmış olsa da mermer bir tarihtir onun vazgeçilemez bir nostaljisi vardır. Mermer Türkiye’den çıkan ve ithal bir çok çeşidi bünyesinde barındırmaktadır.

Kullanım Alanları nelerdir?

Kullanım alanları olarak bina yalıtımlarında, Islak mekan (WC, Banyo, Mutfak, Koridor gibi) diye tabir ettiğimiz bina alanlarında. Yapıların diş mekan peysajlarında, otel ve alışveriş merkezi gibi yapıların dekarosyonunda. Binaların ortak kullanım alanlarında (Basamak, Merdiven ve Döşeme gibi) doğal taştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır.

Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir. Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik, süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır.

Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır.

İç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize, kül tablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en değerli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır.

Doğal taşlar süsleme ve estetik kullanımlarının yanı sıra dayanıklılıkları, atmosferik şartlar ve çevre kirliliği nedeniyle granit gibi sert taşlar özellikle metro, havaalanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.